כמה עניינים שוטפים

1.
עובר על התוכניות המתוכננות בנטפליקס, קורא את תיאורי הסדרות והסרטים, מלא סיפורים שונים ומשונים, בעיקר משונים. אף אחד מהם לא מעניין אותי ואני לא מסמן אף אחד לתזכורת צפייה.

ומה אני חושב? שצדק מרקס, שטען שהתרבות הקפיטליסטית מלעיטה אותנו בשטף של מוצרי תרבות ירודים ושוטפי-מוח. לחם ושעשועים. הוא אמר שזה כדי שלא נפתח תודעה מעמדית, אך אפשר להסתפק ב-כדי שלא נפתח תודעה.

(אתם כמובן לא מסכימים עם מרקס, ובזה אתם טועים).

2.
הגיע הזמן לדבר שוב על האתר קמפוס – אתר ממשלתי בו העלו קורסים אקדמיים מצולמים שהגישה אליהם חינם. הוא עלה לפני שנתיים בערך וכתבתי עליו בהתלהבות. בהמשך לקחתי כמה קורסים וגם עליהם כתבתי בהתלהבות בדרך-כלל.

אלא שכבר למעלה משנה שלא עולים בו קורסים משמעותיים, למעט קורסים של איך להשתמש בוורד, או הנחייה למורים. מפעם לפעם אני נכנס לראות מה התחדש, וכל פעם מתאכזב מחדש.

זה חבל מאוד. עד שסוף-סוף עושים משהו טוב, עוצרים אותו באמצע. ואינני יודע מה הסיבה לזה. אולי הסיבה היא כי אין תקציב למדינה כבר שנה, אולי סיבה אחרת. בכל אופן, כאמור – זה מאכזב.

3.
אבן עזרא, בן ספרד האנדלוסית במאה ה-12, היה פרשן שהלך בדרך הפשט ונמנע מאגדות ומדרשים. כמו כן, ידוע 'סוד שנים-עשר' שלו, שבו כביכול טען שלא משה כתב את כל התורה. גם שפינוזה הפנה לפירוש זה בספרו. עד כאן ידוע.
אתמול התחדש לי (או שידעתי ושכחתי) שהרמב"ם כתב אגרת לבנו, בה הוא אומר לו שלא יקרא שום מפרש לתורה, רק את אבן עזרא (!) כי דבריו טובים.
ראוי לציין כי קדם לאבן-עזרא רש"י, והרמב"ם לא כולל אותו בהמלצתו. בניגוד למה שחלק חושבים, רש"י לא הלך בדרך הפשט, אלא מעט, ורוב פירושו מיוסד על אגדות ומדרשי חז"ל.
לבסוף, ניסיתי לחפש ברשת את הקטע הרלוונטי מאגרת הרמב"ם לבנו, ולא מצאתי. אם זה בהישג יד של מישהו אודה לו אם יצרף אותו כאן, שהרי קטע זה הוא עיקר מה שרציתי להראות.

(נראה שיש הטוענים שהאגרת מזויפת).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s