סיפורים מהעולם ד'

סיפורים מהעולם ד'

1.
דברים שלומדים
האיים הקנריים – קבוצה של שבעה איים באוקיאנוס האטלנטי, מול חופי מרוקו, אך בשליטת ספרד. לפני הספרדים שכנו שם הגואנצ'ים, שהיו האוכלוסייה הילידית, אך הספרדים השמידו אותם. אלא שבשנים האחרונות מתברר שלרוב תושבי המקום הספרדים זורם דם גואנצ'י חלקי. זה עלה בעקבות בדיקות גנטיות. ואיך קיבלו דגימה גנטית מהגואנצ'ים? זה התאפשר בגלל שהגואנצ'ים חנטו את גופותיהם, בשיטה מקומית. אם כך, הספרדים הרגו את כל הגברים המקומיים, אך לא את כל הנשים.
כמו כן יש מעין פירמידות באיים הקנריים, והיה חוקר נורווגי שנוי במחלוקת שטען שידע תרבותי עבר בעולם הקדום למרחקים גדולים, וכך שיטת הפירמידות המצרית עברה גם לאיים הקנריים וגם לתרבויות דרום אמריקה, שגם אצלם ניתן למצוא פירמידות. כדי להוכיח את טענתו הוא שט מאפריקה לדרום אמריקה בסירה פרימיטיבית קטנה.
עוד מעניין כי מדרום אמריקה הביאו לאיים הקנריים קקטוסים. למה? כי על הקקטוסים גדלות כנימות, וכשמועכים אותן נוצר צבע אדום בוהק – צבע השני. כך נוצר צבע הבגדים המיוחדים של אצילי אירופה.
היום כבר אין צורך בכך לשם צביעת בגדים, אך נמצא לו שימוש חדש – צבע מאכל שאינו מזיק. הרבנות הראשית אף קבעה שהוא כשר למאכל. וכך, יש אפשרות סבירה שאם אכלתם היום יוגורט תות, בעצם אכלתם רסק כנימות. בתיאבון!
אם לסיים בדבר נחמד – מהאיים הקנריים באות גם הקנריות, הציפורים המזמרות.

2.
דברים שלומדים.
בסין יש שווקי רווקים, בה מוצעים רווקים כשידוך לבחורות. העניין הוא שיש יותר גברים מנשים, כי בעקבות מדיניות הילד האחד ההורים הרבה פעמים העדיפו צאצא בן, שיכול לפרנס, ואם נולדה בת הרגו אותה. עכשיו הבנות הן שבוחרות חתן ממגוון גדול, והרבה נשארים ברווקותם.
עוד תוצאה של מדיניות הילד האחד היא במישור הפסיכולוגי. הילד נקרא שם 'הקיסר הקטן' וכך הוא אכן מרגיש – שכל העולם סובב סביבו, כי אכן העולם המשפחתי לפחות סובב סביבו. כך הוא מתקשה לחלוק עם אחרים וכיוב'.
היום כבר התבטלה מדיניות הילד האחד, אבל הרבה משפחות סיניות ממשיכות בכך, מכיוון שבעקבות ההרגל זה נראה להן טבעי ו'נכון'.
(ושוב אדגיש – כך אני שמעתי, וכל הנתונים דרושים בדיקה).

3.
טיבט – נמצאת על 'הרמה הטיבטית', שנקראת גם 'גג העולם', בגובה ממוצע של כ-4,900 מטר מעל פני הים, למרגלות הרי ההימאליה. משם זורמים כל הנהרות הגדולים של האזור – הנהר הצהוב, הינגצה (הנהר הארוך), ועוד.
כמו כן, טיבט היא גם מרכז בודהיסטי גדול, בווריאציה מיוחדת שנקראת הבודהיזם הטיבטי, או הבודהיזם הלאפי. לאורך טיבט ישנם מנזרים בודהיסטים רבים.
האם אפשר למצוא קשר בין הגאוגרפיה והאמונה?

אגב, אם שאלתם – רוב הפרנסה של הטיבטים באה מהייקים – שמספקים להם בשר, מוצרי חלב, צמר ועוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s