סיפורים מהעולם ו'

סיפורים מהעולם

מה למדתי?
אלבניה – מדינה בבלקן, פי אחד וחצי מישראל בגודלה, אך עם רק כשלוש מיליון תושבים, מוסלמים ברובם, אך גם נוצרים קתולים ואורתודוכסים.
לאלבניה חוקה לאומית בת כחמש-מאות שנה, ובה יש חוקי הנוגעים גם להכנסת אורחים, ובאמת הכנסת אורחים היא דבר חשוב מאוד בתרבות האלבנית.
בתקופה הקומוניסטית אסרו ללמוד את החוקה הקדומה הזו, אך מאז נפילת הקומוניזם מנסים לשקם אותה.
בתקופת השואה ולפניה אלבניה פתחה את גבולה לכניסת יהודים. אחד שניצל זאת הוא אלברט איינשטיין, שעבר לארה"ב דרך אלבניה (כך לפי הנאמר).
וכן היהודים באלבניה נשמרו וכמעט לא נפגעו. למעשה, היא המדינה היחידה באזור שמספר היהודים בה היה גבוה יותר בסוף המלחמה מבתחילתה – מכמאתיים בתחילה לכשלושת-אלפים (לפי הערכות) בסופה. כך גם יש חסידי אומות עולם אלבנים.
אך דבר נוסף, שלילי, בתרבות האלבנית הן נקמות הדם. אפשר לקרוא על כך בספר של איסמעיל קאדרה 'אפריל השבור'. וכן הומלץ על הסרט 'הקוד האלבני' של יעל קציר.

איי פוקלנד – לצד דרום אמריקה. כזכור, הייתה מלחמה על האיים האלה בין בריטניה, בראשות תאצ'ר, ובין ארגנטינה. ובריטניה ניצחה. כך שעד היום הם שריד אחרון לתקופה הקולוניאליסטית.
מצד שני, מאוחר יותר עשו משאל עם באיי פוקלנד, ושאלו את התושבים למי הם רוצים להשתייך – לבריטניה או לארגנטינה. 99.8 אחוזים ענו שלבריטניה.
ועדיין, יש כאן שאלה, מה קובע – רצון האזרחים, ההיסטוריה והגיאוגרפיה, או משהו אחר?

ארגנטינה – טוב, מה נאמר? יש כל-כך הרבה. אסתפק בדבר אחד.
לפני כמה ימים כתבתי בפייסבוק (כמו רבים) –
"אחרי שראינו שהערוץ הציבורי 'כאן' מתפקד מצוין, עכשיו אנחנו רואים שגם קופות החולים הציבוריות הן הצלחה. נא לקחת לתשומת הלב".
והנה מתברר שמי שאחראי על הבריאות הציבורית בארגנטינה, כמו גם החינוך הציבורי ועוד, היא לא אחרת מאוויטה פרון. אז אמנם זה היה משטר דיקטטורי, אבל עשה גם כמה דברים טובים.
אך אעיר שלמעשה מעולם לא קראתי על משטר זה ולא חקרתי לעומק, אז יש לקחת את הדברים בעירבון מוגבל, בינתיים.
אבל המשטר הבאמת גרוע היה החונטה הצבאית שהוקמה ב-1976 בתמיכת ארה"ב, עם שליחה הנרי קיסינג'ר. היא אחראית ל'היעלמותם' של כ30,000 ארגנטינאים, שנזרקו אל מותם בנהר. זה נעצר רק אחרי מחאת אימהות. עד היום הנושא בוער בארגנטינה. מעניין שגם אצלנו אולי ההפגנה היחידה שבאמת הובילה לשינוי היא הפגנת 'ארבע אימהות'.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s