על הרשתות החברתיות

קיבלתי זריקת עידוד לכתוב משהו על פייסבוק, והרשתות החברתיות בכלל. האמת, זה לא זמן כל-כך טוב בשבילי, כי אני לא מרוכז, אך אנסה בכל זאת.
מה אנחנו יודעים על פייסבוק?
אנו יודעים שזו רשת חברתית שנוצרה כדי לקשר בין אנשים – אנשי מכללה במקור – אבל בעצם משתמשיה בדרך כלל סובלים יותר מבדידות ודיכאון. למעשה, מחקרים הראו, שככל שאתה מבלה זמן רב יותר ברשתות החברתיות, כך גבר הסיכון לזה. פייסבוק עצמה מודעת לכך, ולכן פיתחה לעצמה יישום שבודק את הזמן היומי שלך בפייסבוק.
עוד אנחנו יודעים, שהרשתות החברתיות הגבירו את אלימות השיח. יש הקצנה הולכת וגוברת בביטויי שנאה, קללות, השתלחויות. יש גם מילים שנוצרו מכך – שיימינג (ביוש), לינצ'נט (לינץ' ברשת) ועוד. והיו גם מקרי התאבדויות בעקבות כך. זה מובן, ברגע שכל אחד יכול להתבטא, יצוצו גם גורמים שליליים באוכלוסייה, ואף יש סיכון שישתלטו על השיח. בנוסף, אין להם היכרות אישית עם בני השיח שלהם, ולכן הם מרשים לעצמם יותר.
אני אישית נזהר מאוד ברשתות, ולא מבטא דעות שנויות במחלוקת, גם אם אני חושב אותן. מה שאומר שהרשת היא שדה שיח לא חופשי באמת.
בצד החיובי, העובדה שכל אחד יכול להתבטא היא גם חיובית. רבות דובר על הדמוקרטיזציה של השיח שיצרו הרשתות החברתיות, ועל הפקעת המונופול מאנשי התקשורת, שעד פרוץ הרשת שלטו בשיח לגמרי.
בנוסף, כמובן שיש גם דברים חיוביים – שיחות פוריות, שירים וסיפורים שמועלים, קטעי הגות ועוד, וכן ישנן קבוצות רבות בנושאים שונים ומגוונים. אז בהחלט יש גם הרבה חיובי, אך זה לא מעלים את השלילי.
אבל אולי ההשפעה הגדולה ביותר של הרשתות, היא יצירת מערכת-יחסים עם אנשים, ללא כל מעורבות גופנית, אלא מעורבות שפתית בלבד, שהיא מופשטת לחלוטין. מטבע הדברים, יש דברים שאי אפשר לבטא רק בכתב. יש שפת גוף ונוכחות, שאי אפשר להעביר למילים. זאת מלבד העובדה שבני אדם שנפגשים בפועל זה עם זה יוצרים מערכת-יחסים שונה לגמרי, ומלאה יותר. לצורך הדוגמה, גם שד או רוח מעולם המתים יכולה – נניח – לתקשר איתך, אך זה לא אומר שזה נמצא באותה רמה של חשיבות של אדם בשר-ודם.
אם כך, זו שאלה של הפרש גוף-ושפה, שאלה שכדאי להעמיק בה. ועתה נוספת לה שאלת הזום, שיחת הווידאו, שאומנם מעבירה תמונת גוף, אך עדיין לא גוף. וזה, כמובן , מתחבר לכל הנושא שהעלתה הקורונה והסגרים הרבים שהתלוו אליה – הצורך במגע חי עם אנשים.
ואגב, את פער הגוף האמור מנסים בפייסבוק ובווטסאפ לעקוף בעזרת האימג'ים. וזו כבר הפכה לשפה שלמה בפני עצמה. יש אף אומרים בחצי הלצה, שזו חזרה לכתב החרטומים התמונתי. אבל, כמובן, זה תחליף דל מאוד.
אבל, השאלה עכשיו היא האם לשם מתקדמת האנושות, אם ניתן לקרוא לזה התדקמות? או שאולי זו מגמה שצריך להילחם בה, ולפחות להיות מודעים לה ולהגביל אותה בהתאם? לי האפשרות השנייה נראית יותר.
ועד כאן כמה המחשבות שלי בנושא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s