לא עשו כלום

לא עשו כלום.

אז מה החטא הגדול של כל ממשל ביבי ב-12 שנה האחרונות? אם נערוך סיכום-ביניים, בתקווה שהוא גם סופי. מה החטא הגדול שלו ביחס לפלסטינים? שזה הדבר המרכזי בכל מערכת בחירות, ובמציאות עצמה. הבעיה הגדולה שלו שהוא כלל לא התייחס לסוגיה הזו! לא עשה דבר!
אם כך, החטא הגדול של ישראל הוא לא בפשעים כאלה ואחרים, אותם נוהג לסקר גדעון לוי, שאף אחד לא מתייחס אליו. כן, כמובן, גם זה, אבל זה לא העיקר. וגם, כמובן, ההרג המאסיבי בעזה, שאותו יחקור בית המשפט בהאג, אבל אפילו זה לא העיקר. כאן תמיד ניתן למצוא או להמציא תירוצים. זו הייתה הגנה עצמית, הם התחילו. כן, הם התחילו, אחרי שסגרתם אותם שנים ברצועה, אבל זה שווה מעל אלף מתים? ובעניין הסגירה – ישראל אומרת – מה הם רוצים, נתנו להם מדינה. באמת? אז למה בימים האחרונים ישראל העבירה חיסונים לעזה? האם אנחנו מצ'פרים את האויבים שלנו? לא, פשוט אנחנו עדיין שולטים עליהם.
ואגב, שאלתי את השאלה הזו בטוויטר, בתגובה לציוץ של יאיר גולן ממרצ. אף תשובה. הדחקה טוטאלית. לדעתי, אף אחד גם לא הבין את השאלה. כלומר, ימנים עשויים לומר, באמת אנחנו לא צריכים להעביר להם חיסונים, אבל לא יעשו את האחד ועוד אחד, של מה זה אומר שכן העברנו. ושמאלנים עשויים לומר, איפה הרחמנות? אך זו לא בעיה של רחמנות. אני, כמובן, כן בעד להעביר להם חיסונים, השאלה מה המשמעות של הדבר הזה.
וכך, כל פני השיח בישראל שקריים. מימין ומשמאל. ומה הפלא שבמציאות כזו מפלגות ימין מקבלות, לפי הסקרים, כ-80 מנדטים, והשמאל נמחק? (וזה יכול להסביר גם את פריחת הספרות הימנית, שכמעט רק היא, אגב, יוצאת בימי הקורונה, כפי ששמתי לב).
אז הבעיה, כאמור, היא לא מה שעשו, לא רק זה, אלא בעיקר מה שלא עשו. לא עשו כל צעד ליישוב הסכסוך! וזאת בזמן שבכל התקופה הזו כמעט לא היו פעולות טרור, למעט תקופות קצרות יחסית.
אז ביבי יגיד שזו הצלחה שלו. אולי. אבל בצד זה צריך גם לעשות משהו. וכן אומרים 'אין פרטנר', סיסמה שנשארה מימי ברק, שגרם נזק עצום. אבל כאמור – כמעט ואין טרור כל התקופה הזו, אז באיזה מובן אין פרטנר? אין פרטנר – מהצד שלנו! אין כל נכונות להגיע להסדר, ורבים מודים בכך.
אז זו האשמה של ממשלת ישראל בתקופת ביבי, ושל העם הישראלי שנגרר אחריו.

טוב, נקטע לי רצף המחשבה, ולכן איני זוכר אם רציתי לומר עוד משהו. נשאיר זאת כך. ורק אוסיף את מה שרשמתי לי כתזכורת מראש – גם 'אין כוחות'. דוד וגוליית, כידוע. ישראל כביכול 'נלחמת' בפלבטינים, אבל איזו מין מלחמה זאת? ישראל היא מעצמה עוצמתית, והפלסטינים עניים ומסכנים. זו מלחמה? לא, זה דיכוי ושעבוד. ועדיין ישראלים רבים מרגישים שהצדק איתם, ושאלוהים איתם. ולמצער, נראה שאלוהים באמת איתם, כי הם מצליחים במעשיהם. אכן, נכנסות לכאן גם סוגיות תיאולוגיות. אך אני בוחר ומבכר להיות בצד החלש והמקופח, ובצד הצדק, כי כך למדנו שנכון. אך המחיר, אך, המחיר. מי יסכים לשלם אותו?
עד כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s