האם כל אמת מוחלטת?

אנסה לענות לשאלת הבגרות בצרפת, שבתמונה המצורפת.
תשובה לשאלת הבגרות – האם כל אמת מוחלטת?
כדי לענות על השאלה הזו אנו צריכים תחילה להגדיר מהי אמת. אחת ההגדרות של אמת היא התאמה בין אמירה ובין המציאות. (בעברית יש לכך טעם מיוחד, משום שהמילים אמת ותאם מורכבות מאותן אותיות, ואולי באמת המילה תאם נגזרה מהמילה אמת, זו שאלה לבלשנים).
ובכן, כשאדם מתאר את המציאות שלפניו הוא יכול להיות נאמן לעובדות (גם המילה נאמנות קשורה למילה אמת, שכן המילה העברית–התנ"כית אמת שורשה אמ"ן, לפי כל המילונים. מכאן אפשר לגזור הגדרה חלופית לאמת, אך נתמיד בהגדרה שלנו), והוא יכול לשקר בנוגע אליהן. אם כך, תיאור נאמן לעובדות יכול להיות מוגדר כאמת.
אך האם זו אמת מוחלטת? כנראה שלא. כפי שאנחנו יודעים מאז קאנט, התפיסה שלנו את המציאות לא קולטת את המציאות כהווייתה, אלא היא מושפעת על ידי צורת הסתכלותנו, ואף נקבעת על-פיה. לכן גם אם נמסור בנאמנות את אשר לפנינו, עדיין לא מסרנו תמונה מלאה ומוחלטת.
אבל לא צריך ללכת עד לקאנט בשביל זה. משל הודי ותיק מספר על פיל, שכמה עיוורים מיששו אותו וניסו לתאר אותו. אחד מישש את הרגל, ולכן נתן תיאור של רגל. אחד מישש את הבטן, ולכן נתן תיאור של בטן. ואחד מישש את החדק, ונתן תיאור של חדק. אם כך, יש לנו שלושה תיאורים, שכולם אמת, אבל עדיין הם עונים בצורה אחרת על השאלה – מהו פיל? לעומת זאת, הפיל עצמו במשל זה הוא 'האמת המוחלטת'.
כלומר, אמת מוחלטת היא מציאות הנבחנת מכל צדדיה. האם אנו עשויים להגיע אליה? כנראה שלא. האם היא קיימת? זו שאלה מורכבת, שחורגת מתחום השאלה שהצבנו לפנינו.
בכל מקרה, מדברים אלה ברור, שלא כל אמת היא אמת מוחלטת, שהאמת האנושית היא תמיד חלקית, ושהאמת המוחלטת קיימת בתודעתנו לפחות כמושג.

כמה קיבלתי?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s