מבוא לפילוסופיה קונטיננטאלית, מאת סימון קריצ'לי.

מבוא לפילוסופיה קונטיננטאלית, מאת סימון קריצ'לי.

פילוסופיה קונטיננטאלית – כלומר זו של יבשת אירופה, השונה מהפילוסופיה של דוברי האנגלית – הבריטים והאמריקאים, שמזוהים יותר עם פילוסופיה אנליטית.
אשתף שלושה מרעיונותיו.

הטענה הראשונה –
הטענה הבסיסית הראשונה היא, שלא ניתן להבין את הפילוסופיה הזו ללא ההקשר של קאנט.
וכך הוא אומר, בערך, בסוף הפרק השלישי –
מה שהיה 'הדבר כשלעצמו' עבור קאנט, לעומת עולם התופעות התלוי באופן צפייתנו, כלומר העיקרון המאחד הגדול, היה האני עבור פיכטה, היה עקרון הכוח או החיים עבור שלינג, היה הרצון עבור שופנהאואר, רוח העולם עבור הגל, הרצון לעוצמה עבור ניטשה, הלא-מודע עבור פרויד, ההוויה עבור היידגר, ואפשר להמשיך עוד.

הטענה השנייה –
הרעיון של האמפיריציזם הלוגי נראה פשוט – כל טענה יכולה להיות נכונה או מבחינת עצמה, כלומר מבחינה אנליטית, למשל במשפט – 'כל הרווקים לא נשואים', או מבחינה אמפירית, כלומר טענה כלשהי על העולם, שאנו יכולים לבדוק את אמיתותה. זה נקרא עיקרון האימות.
מה שיוצא מחוץ לתווך טענות אלה הן הטענות המטאפיזיות, למשל הטענה שיש אלוהים. זה לא נכון מבחינת ההגדרה, וגם לא ניתן לתקף את זה מבחינה אמפירית. לכן זו טענה חסרת משמעות.
אבל לעיקרון הזה יש הפרכה יפה – מה הופך אותו לנכון, על פי הקריטריונים שלו עצמו? הרי הוא לא נכון אנליטית, כי טענתו לא מובנת מאליו, מתוקף ההגדרה, אלא טוענת משהו על העולם. והוא גם לא ניתן לאימות מבחינה אמפירית. כך שאין שום דרך לתקף אותו, ולכן הוא חסר משמעות.
אם נרצה בכל זאת לתקף אותו, נצרך לומר שהוא נכון מבחינת עצמו, והרי זו טענה מטאפיזית, שקודם נשללה. יוצא מכאן, שאין באמת דרך לחמוק מהטענות המטאפיזיות.

הטענה השלישית –
הברמס טוען, כי יש מדעניזם – האמונה שהמדע הוא הדרך היחידה להשיג ידע, ולא דרך אחת מרבות.

מנגד נמצא אבסקויריזם, חשיבה מופשטת לגמרי. היא דוחה את עיקרון הסיבתיות ומציעה עיקרון סיבתי אחר, מסדר גבוה יותר, מסתורי. כמו בדת – כעס אלוהי על חטאינו. ובדומה לכך אפשר להעמיד את – הדחף אצל פרויד,  הארכיטיפים של יונג, הממשי אצל לאקאן, הכוח אצל פוקו, הדיפראנס אצל דרידה, עקבות האל אצל לוינס וכן הלאה.

פנומנולוגיה, לעומת זאת, מודה שמה שאנו מוצאים תלוי בנקודת המבט שלנו, על פי 'הסביבה המיידית' שלנו. היא דרך האמצע בין שני הראשונים.

מעורר מחשבה.

.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s