שעה על היידגר – פול סטרת'ן

שעה על היידגר – פול סטרת'ן
ספר בהיר ביותר על הגותו הסבוכה של היידגר, ההוגה הסבוך, המשלב גם את סיפור חייו וגם את ההגות. ועדיין, כמו בפעמים הקודמות שניסיתי לקרוא עליו, לא מצאתי תוכן ממשי, או משמעותי בהגותו.
הנושא הגדול שהוא עוסק בו הוא ההיות, עצם הקיום, נושא שלדבריו הוזנח לכל אורך הפילוסופיה, מאז העיסוק הראשוני בו אצל היוונים הקדמונים, אבל הוא קודם לכל שאלה פילוסופית אחרת. כפי שאמר ויטגנשטיין באמירה קולעת – 'לא הדברים שבעולם הופכים אותו למיסטי, אלא עצם קיומו'.
ואצל האדם קיים ה'dasain' – המונח החשוב ביותר של היידגר, והוא מודעותו של האדם לעצם קיומו, וניתן אף לחלק את המילה ל'da sain', שמשמעותו – להיות שם, באותה משמעות.
מכאן ה'אקזיסטנציאליזם' של היידגר, בעברית – קיומיות, הווה אומר – המודעות של האדם לעצם קיומו. כך גם מופיעה המודעות למוות אצל היידגר.
ואקזיסטנציליזם זה השפיע על הוגים רבים, ואולי הכי מובהקת היא השפעתו על סארטר, שפיתח אקזיסטנציאליזם המיוחד לו.
זו עיקר הגותו, כפי שאני הבנתי אותה, ויתכן מאוד שאיני מדייק, ובוודאי שאין כאן הרחבה מספיקה.
אבל, כפי שאמרתי, הרעיון הזה אצל היידגר נראה לי דל למדי, וקשה לי להבין את עוצמת השפעתו. אצל סארטר, לעומת זאת, יש קצת יותר בשר, והרעיון יותר מפרה, לפחות מבחינתי.

מבחינה ביוגרפית, אנו יודעים – היידגר היה חבר במפלגה הנאצית, וגם לאחר מפלתם סירב לחזור בו. עובדה זו מכריעה את כל הביוגרפיה שלו, ואולי גם את הפילוסופיה שלו.
אך כדאי עוד להזכיר, כי היידגר הושפע עמוקות מהוסרל, הפילוסוף היהודי וממייסדי הפנומנולוגיה, וקיים מערכת יחסים רומנטית עם חנה ארנדט, ההוגה היהודייה, שלימים סיקרה את משפט אייכמן, ובספרה על המשפט טבעה את האימרה הידועה בדבר 'הבאנליות של הרוע', והייתה דמות שנויה במחלוקת במחוזותנו בעצמה.
הנה כי כן, מוקף ביהודים, ועדיין נאצי.

מחשבה אחת על “שעה על היידגר – פול סטרת'ן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s