שעה על שפינוזה, מאת פול סטרת'רן

שעה על שפינוזה, מאת פול סטרת'רן

טוב, על שפינוזה כבר כתבתי הרבה, כך שלא אאריך.

בספרו אתיקה הציג את טענתו ש'אלוהים הוא הטבע', מה שבדרך כלל מתואר כפנתאיזם. כמו כן טען כי הפעולות הכרחיות, כלומר היה דטרמניסט. שתי הטענות האלו הכעיסו אנשים דתיים והם התבטאו נגדו בצורה קשה. מהקהילה היהודית הוחרם.
ובספרו 'מאמר תיאולוגי מדיני' טען כי הניסים היו מאורעות טבעיים, וכי לא משה כתב את כל התורה, וכן הלאה, וגם טענות אלו הכעיסו את אנשי דורו וגרמו להחרמת ספרו.

אבל בספר זה, וכן בספר 'מאמר מדיני', שפינוזה פורס גם את הפילוסופיה המדינית שלו. לפי שפינוזה, המדינה מצדיקה את הכוח שניתן לה, רק אם היא מבטיחה את שלום אזרחיה, ועמו את האפשרות שלהם לפתח את דעתם ללא מגבלה. כמו כן, על המדינה לנהוג בתבונה. עלינו לאפשר חופש מחשבה, אם כי את הפעולות אפשר להגביל.
בכך שפינוזה הקדים הרבה את זמנו בהרבה, והרעיונות האלה שלו הם עד היום בסיס למדינה הליברלית.

בסוף הספרון נאמר כי אופן החשיבה הרציונלי מאוד של שפינוזה כבר לא רלוונטי היום כצורת מחשבה פעילה. כבר לאחריו קמו האמפיריציסטים, שטענו שאת הידע שלנו אנו מקבלים מהחושים, ואמנם הייתה לו התחדשות מסוימת בתקופת ההשכלה – אז גולה מחדש – אבל עד מהרה הפילוסופיה באירופה נטתה למטאפיזיקה, כגון זו של הגל. והיום ודאי שפילוסופיה רציונליסטית-גיאומטרית כשל שפינוזה כבר אינה דבר מקובל כלל.

אבל, כאמור, כן הייתה לו השפעה לפחות בשני תחומים – בהתוויית הדרך למדינה הליברלית, ובכינון תחום חקר המקרא החילוני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s