בית שלישי, מאת ארי שביט

בית שלישי, מאת ארי שביט.
ידיעות, 2021, 224 עמ'.

לספר שני חלקים – עד כאן, ומכאן. בראשון ארי שביט בוחן את דרכה של החברה הישראלית עד כה, ואת בעיותיה, ובשני הוא מציע פתרונות לבעיות שמצא.
הנרטיב ששביט מציע הוא פשוט –
הציונות קיבצה יהודים מכל קצוות הארץ, והיה צריך לאחדם לעם אחד, ומכאן נוצר 'כור ההיתוך' הידוע. כל זה נעשה בתקופת בן גוריון ומפא"י, שהייתה גם הצלחה מדהימה, אך נעשו גם לא מעט טעויות בדרך.
ב-1977 עלה הליכוד בראשות בגין לשלטון, וזה היה ביטוי לרגשות כעס ומרמור של ציבור גדול כנגד שלטון מפא"י. הדברים, כמובן, ידועים.
אך בוחרי הליכוד של 1977 אינם השבט היחיד ש'מרד' בשלטון הקודם. שביט מוצא תשעה שבטים אלה, שאת הגדרתם העצמית, בצדק או שלא בצדק, הוא מכנה 'מרד'.
אלה השבטים –

מזרחים –  לדברי שביט מחאתם מתעוררת מחדש בשנים האחרונות. הם סבלו מקיפוח היסטורי.

דתיים לאומיים – שביט מזהה את התחזקות אחיזתם במוסדות השלטון, מלבד השפעתם העצומה עם תנועת גוש אמונים והתנחלויות. בעבר היו סוציאליסטים ונספחו למפא"י, והיום הם חוברים לליכוד בדרך כלל.

חרדים – לדברי שביט, החרדים עוברים שינוי מחברה לומדת לחברה שנפתחת יותר למודרניות, ללימודים אקדמיים, לשוק העבודה ולקבלת המדינה.

ערבים – שביט מוצא שהגדרתם העצמית עוברת מהגדרה לאומית להגדרה אזרחית יותר. הזהות הישראלית שלהם מתחזקת.

ליברלים – דוגלים בחופש ובזכויות אדם, לנשים, ללהט"בים, לערבים ועוד, ועיקר השפעתם היא בשטח המשפטי. לדבר זה באה תגובת נגד, של התנגדות למוסדות המשפט.

ניאו ליברלים – החברה הישראלית עברה מסוציאליזם לכלכלת שוק חופשי, כולל מהלך גדול של הפרטה. כמו כן, תחום ההייטק התפתח מאוד. בצד השלילי – גם הפערים בחברה הישראלית התרחבו מאוד. (כל התחום הזה, על החיוב והשלילה שבו, מאוד מאפיין את תקופת בנימין נתניהו).

אנשי שלום – מה שהתחיל עם תנועת שלום עכשיו, המשיך עם תהליך השלום של רבין, שנרצח כידוע, אלא שבהמשך באה תקופת הפיגועים, והיא די חיסלה את גישת השלום בציבור הישראלי.

רוסים – או 'דוברי רוסית', כפי שהוא כותב – השתלבו יפה מאוד בארץ, הוא אומר.

מילניאלים – ילידי שנות השמונים והתשעים – חושבים על הפרט ופחות על הכלל, פחות מחויבים לעבודה, ועוד.

עתה, למעשה את כל אלה, פרט לאחרונים, אפשר לחלק די במדויק למפלגות הקיימות כבר. כמובן, אני אעשה זאת על דרך ההכללה, אך נראה לי שיש כאן מקום להכללה זו –

מזרחים – ליכוד, ש"ס
דתיים לאומיים – הציונות הדתית, ימינה
חרדים – יהדות התורה, ש"ס
ערבים – הרשימה המשותפת, רע"ם
ליברלים – העבודה, מר"צ, יש עתיד, גנץ
ניאו ליברלים – ליכוד
שלום – מפלגות השמאל
רוסים – ליברמן (ועוד)
מילניאלים – ?

ושתי הערות –
א. שוב, זו הכללה. וכך למשל ברור שלא כל הרוסים מצביעים לליברמן, וגם לא כל מצביעי ליברמן הם רוסים, אבל זו מפלגה שדוברי הרוסית הם חלק משמעותי בה.
ב. כתבתי שניאו-ליברלים מצביעים לליכוד, אבל שביט משייך אותם דווקא לצד השמאלי של המפה. אינני יודע אם הוא צודק בזאת, אך הדבר לא מתאים למצעי המפלגות, לא של העבודה ולא של מר"צ, ואולי כן של מפלגות המרכז – לפיד וגנץ.

*

עד כאן השבטים. ושביט אומר שבשנים האחרונות המתח ביניהן נעשה חריף. יש שסע בעם וצריך לרפא אותו.
כי ארצנו, הוא אומר, מוצלחת מאוד – יש חדשנות רבה, יש מתנדבים רבים, הרפואה הציבורית מצוינת, רמת ההשכלה הגבוהה מצוינת, יש פעילות תרבותית ענפה וכן הלאה, אבל יש גם הרבה מה לתקן – אין חוקה למדינה, שיטת הבחירות בעייתית ועוד, אך בעיקר – יש שסעים בארץ, כאמור.

ולכן שביט מציע את הפרוגרמה שלו, בחלק השני של הספר –
ליצור ממלכתיות חדשה, כמו זו שהייתה בתקופת בן גוריון והתפוגגה, אך בלי הכשלים. בלי דרישה לאחידות, אלא להפך – לחגוג את הרבגוניות וריבוי הזרמים. וכן ליצור סיפור חדש של משמעות לחיינו המשותפים כאן בארץ.

שביט מוסיף ואומר, כי בעקבות המהמורות הפוליטיות שעברנו – ולא אכנס כאן לכל הניתוח שלו, הכולל גם רעיון של 'רצח אב' פוליטי שנעשה בבן גוריון, אך גם בגולדה, בגין, רבין (כאן זה רצח ממשי), ולכאן אפשר להוסיף גם את נתניהו – הרי שהפוליטיקה הישראלית נעשתה אנמית וחסרת תכנים. לא הייתה העברת לפיד מסודרת מדור לדור, ונשארנו עם פוליטיקה דלה. והוא מוסיף ואומר, כי אנו בעשור השמיני של המדינה, וכפי שהוכח במקרים אחרים בהיסטוריה – זה עשור מסוכן. בני-בניהם של דור המייסדים כבר התעייפו, ולכן צריך לעשות ריענון.

לבסוף יש לו כמה הצעות קונקרטיות, כדי ליצור מציאות טובה בשנת 2048, במלאת מאה שנים למדינה, אך לא איכנס לכל זה.

אלה עיקרי ספרו של שביט, והוא ספר מעניין וחשוב, הגם שלא מעט יומרני. לאחרונה נראה שיש דיון רב בעניינים אלה, וטוב שכך. אני בטוח שלכל אזרח במדינה יש דעה בנוגע לדברים אלה, על כן איני רואה צורך להוסיף את דעתי.

2 מחשבות על “בית שלישי, מאת ארי שביט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s