מחשבות על החינוך

מחשבות על החינוך.
לאחרונה עלו לי כמה מחשבות על החינוך, בעקבות כמה ספרים שקראתי. הרבה ספרים הם בסיסיים, והחומר הלימודי המופיע בהם חוזר על עצמו. כך מבוזבז זמן יקר בקריאה שלא לצורך על דברים ידועים כבר.
כדי להתגבר על מכשול זה צריך חינוך שנותן בסיס טוב בתחומים כולם. לכן אני תומך בחינוך קלסי, שזה הכיוון שלו. אמנם גם 'חשיבה ביקורתית' ו'הקניית כלים' הם דברים חשובים מאוד, אבל אלה יכולים וצריכים לבוא בנוסף על מסת חומר לימוד שמועברת, ולא במקומה.
ואמנם, היום בתי הספר אכן מלמדים תחומים רבים, אך לטעמי לא מספיק. תלמיד שמסיים את שנות לימודיו צריך שיהיה לו מושג בסיסי – לא מינימלי, אלא מספיק – בכל תחומי הדעת – במדעים המדויקים כמו בלימודים ההומניים, בפילוסופיה, באמנות, בספרות וכן הלאה.
אמנם, אפשר לטעון שלדרוש הספק כזה זה מוגזם. אך לכך אענה, ראשית, שאין אני מבקש בקיאות מופלגת בכל תחום, אלא רק ידיעה ברמה של קורס מבואי. את החקירות הפרטניות נשאיר לאנשי האקדמיה. ושנית, אם זה עדיין חומר רב מדי, אפשר לחלק את התלמידים למגמה ריאלית ומגמה הומנית, אך שתלמידי המגמה הריאלית ילמדו קורסים בסיסיים גם מהתחום ההומני, אם כי בכמות מופחתת, וכן להפך, התלמידים ההומניים ילמדו את הבסיס של התחום המדעי.
עתה שוב תצחקו ותאמרו שכבר עכשיו קיימת חלוקה כזו, וכן יש תחום התמחות בלימודי הבגרות. לזאת אענה – יפה מאוד, אין כוונתי לזעזע את אמות הסיפים בכל מקרה, אלא רק להציג את שיטת החינוך המועדפת בעיניי.
בנוסף לזאת, לדעתי היום תלמידים יוצאים עם חוסר גדול בידע. ואני חושב, כאמור, שבלי היכרות מספיקה – לא מינימלית, אלא מספיקה – בכל התחומים – בכולם, לא בחלקם – האדם והחברה יוצאים חסרים.
במצב האופטימלי שבו שיטת לימוד כזו תיושם, נוכל לחסוך הרבה דברים מבואיים המופיעים בספרים, וישר לגשת לעיקר הממצאים החדשים, או הטענה החדשה. באופן כזו תחום הלימוד כולו ייצא נשכר.

מחשבה אחת על “מחשבות על החינוך

  1. לא מלמדים מסקנות… או תובנות על מה שבאמת יודעים כיום.

    כי אם תחשוב על זה, לימוד בגילאי 6-18 מטרתו אינה ללמד, אלא להכשיר… וזה חבל לא רק בגלל הויתור מראש (ויצירת מה שמכונה 'בייביסיטינג') אלא כי זה לא מעניין ולא מעורר סקרנות. וממילא ההכשרה היא לתחומים שתועלתם נמוכה.

    יש מוסדות פרטיים שילמדו דברים מעניינים, ובלי מבחנים (שנועדו למורים. בכלל משרד החינוך הוא עבור המורים הותיקים, לא התלמידים) אבל הם מיעוט. רוב התלמידים ילמדו בעצמם, בלי קשר לביה"ס. קרב היום שבו ילמדו יותר מחוץ לו מאשר בו, ואז הוא כבר לא ידרש…

    ממליץ לך להציע תוכנית לימודים אפקטיבית, על סמך נסיון אישי. יש לי גם אחת… מרתק לגלות שאין כמעט ספר שמציע… יש חוקרים עצמאיים שממליצים על רפורמות, אבל איש עדיין לא הוציא ספר בשם 'תוכנית הלימודים של העתיד', שהיא היחידה שתמנע מהבה"ס להפוך למיותר תוך עשור.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s