מחשבות קצרות על החירות האזרחית

מכיוון שראיתי שנושא החירות האזרחית הוא על סדר היום, קראתי שוב את שני הפרקים האחרונים בספרו המכונן של ג'ון סטיוארט מיל 'על החירות' – על גבולותיה של סמכות החברה על היחיד, ו-יישומים. חשבתי שאמצא בהם עקרונות התייחסות למצב העכשווי – אך לא מצאתי כאלה.
העיקרון הגדול של מיל הוא יפה ומוכר – עשה מה שאתה רוצה, כל עוד אינך פוגע באחר. אבל מהם גבולותיו? הרי יש כל כך הרבה מקרים שבהם לא ברור האם הדבר שייך לזכות הפרט או לזכות הכלל.
מיל מנסה לדון בכך, אבל עקרונותיו לא ברורים די הצורך, ולעיתים נראים שרירותיים. למשל, הוא דן בזכות לקנות ולמכור חומרים רעילים, ואומר שיש זכות כזו, ואפילו שמיסוי מוגבר שלהם פוגע בזכות הזו, אבל אז הוא אומר שבכל זאת המיסוי המוגבר מוצדק. ובכן, זה לא ברור ולא חד משמעי.
כך שמדבריו של מיל קשה לדעת מהם העקרונות המכוננים וכיצד בדיוק צריך לנהוג.
כמובן שקיימת גם ספרות ענפה בעקבות מיל, אך אני לא מכיר אותה מספיק, וכמובן שאשמח להפניות.

*

כמו כן ראיתי היום הרצאה של חברת 'מסעות' על סינגפור. המרצה כינה אותה 'דיקטטורה נאורה?', כולל סימן השאלה. ולמעשה סימן השאלה שייך לשתי המילים – זו לא לגמרי דיקטטורה, כי נערכות בסינגפור בחירות, אבל המפלגה השלטת תמיד מנצחת ברוב ניכר. והיא גם לא בדיוק נאורה, כי אמנם היא מתקדמת מאוד והאזרחים חיים בה טוב, אבל החוקים דרקוניים – אסור לעשן בחוץ, למעט בשטחים קטנים שסומנו לשם כך, וגם אסור ללעוס מסטיק. הקנס – אלף דולר. ובפעם השנייה גם עבודות שירות לשלושה חודשים – למשל למי שלכלך – לעבוד בניקיון רחובות. יש עונש מלקות, ועונש על סחר בסמים הוא מוות. איום ונורא.
כאן נראה בבירור שחירות הפרט נגזלת בחסות הכלל, אבל מי יכול לטעון משהו כנגדם בצורה מנומקת, אם כך החליטה המדינה?
כך שנראה שהגבולות האלה, בין הפרט והכלל, הם נזילים מאוד, ודווקא בגלל זה צריך להיות ערים לרגישות שלהם ולפריכות שלהם.

*

ובנושא הרפואי שלנו – כאן אין צורך להכביר מילים. כבר ציינתי בהזדמנויות רבות שלדעתי הפלישה לחירות הפרט כבר מזמן עברה פה את הגבול. אז במקום שאומר את הדברים שוב, אפנה אתכם למאמר של אלון מזרחי שהוא פרסם היום –

https://easternoak.co/2021/09/17/%D7%94%D7%9E%D7%98%D7%A8%D7%94-%D7%9B%D7%A1%D7%A3-%D7%9B%D7%95%D7%97-%D7%95%D7%AA%D7%93%D7%9E%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A6%D7%A2%D7%99-%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A1-%D7%90%D7%95-%D7%A4/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s