רשמים מהסדרה 'החוג לאנגלית'

החוג לאנגלית, בנטפליקס – סדרה מצוינת בת שישה פרקים קצרים, חצי שעה כל אחד, על החוג לספרות אנגלית באוניברסיטה אחת, בהווי התקינות הפוליטית העכשווית.
עיקר הסיפור הוא על מרצה אחד בחוג, שבאחת מהרצאותיו, לשם המחשה לימודית כלשהי, הצדיע במועל יד, כלומר את ההצדעה הגרמנית הידועה לשמצה – וצולם. מכאן הדבר מתפתח ונוצרת מחאה נגדו, והוא מסתבך והולך.
דברים כאלו ידועים לנו מן המציאות, בעיקר בארה"ב, ובעיקר במה שקורה באוניברסיטאות ובמכללות שם.
בארץ הדבר פחות בולט, אבל עדיין קיים ברמת השיח, ובמלחמה הכי אקטואלית עכשיו בין 'הפרוגרסיביים' ו'השמרנים'.
באווירת השיח שקיימת היום, קשה מאוד לומר משהו על הנושא בלי להיות מותקף. והנה, סדרה שמעזה לגעת בכך, ועוד מציגה את רדיפת המרצה הסורר-כביכול באור ביקורתי ברור. אני חושב שזה מעשה אמיץ, ולכן גם הסדרה עניינה אותי וריתקה אותי.
מלבד זאת, כמובן, היא עשויה היטב. מה שציינתי הוא רק הסיפור המרכזי, אך מלבדו יש סיפורי משנה רבים – ראשת החוג החדשה, שהיא האישה הראשונה בתפקיד, וממוצא אסייתי; בתה הקטנה, שגורמת לכל הבייביסיטרס שלה להתפטר, כי היא אומרת דברים בוטים, ובעצם מייצגת בדיוק את  ההפך מתרבות התקינות הפוליטית העכשווית; צוות מרצים קשישים, אבל צעירים ברוחם בחלקם, שמייצגים את אהבת הספרות באשר היא ספרות; ואפילו דיוויד דוכובני!
גם האורך של הסדרה והפרקים מצא חן בעיניי. אין כאן מריחת נושא כמו שיש בסדרות רבות אחרות. מדובר בשלוש שעות צפייה, ולמעשה היה אפשר לעשות מזה סרט, אולי מעט ארוך מהרגיל, או עם קצת הידוק – באורך רגיל של שעתיים.

ומבחינת הנושא – אין לי כוונה להסתבך עם התקינות הפוליטית, אבל אהבתי את המסר של הסדרה. אני תומך בזכויותיהם של כל המיעוטים והמופלים לרעה, וגם בסיס מסוים של תקינות פוליטית נראה לי חיובי ומועיל, אבל גם אני חש שהרחיקו קצת לכת בכיוון הזה, עד כדי כך שיש סכנה לעיקרון נוסף שחשוב לי לא פחות – חירות המחשבה והדיבור.
אז אולי החוכמה היא למצוא את דרך המלך בין שני העקרונות האלה, שכן הגזמה לצד האחד גוררת תגובת נגד של החרפה לצד השני (כפי שראינו למשל במקרה בחירתו של טראמפ). אך זה כמובן נושא שיש הרבה מה לומר עליו, בהזדמנות אחרת.
בכל מקרה, יפה מאוד שהסדרה הזו מעלה אותו ועוסקת בו – ובצורה אינטיליגנטית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s