פייסבוק ישראלי

פייסבוק ישראלי.
בצילום אחד – מאמר מהארץ היום (29.10.21) שאומר שההסתה ברשתות החברתיות אינה דבר חדש, ובכלל – יש בהן שיח ירוד מאוד. הוא צודק.
בצילום השני – גם הוא מהארץ (מצורף למטה) יאיר אסולין, במאמר המשך, מתריע מפני הפשיזם החדש, שבין היתר רוצה לדכא את ההתבטאות החופשית ברשתות החברתיות. וגם הוא צודק, מאוד.
אז מה הפתרון?

באופן כללי נהוג לומר שהפתרון הוא בדרך-כלל באמצע. וזה נכון, אבל זו אמירה אמורפית מדי. כי מהו האמצע? אם נגביל את הרשתות החברתיות, או 'נחיל עליהן רגולציה', יש סיכון רב שהדבר יגלוש להפרת זכויות. נכון, זה לא הכרחי שכך יקרה, אך כפי שאנו מכירים משטרים באופן כללי, וביתר שאת בתקופה האחרונה, כמעט בוודאות ניתן לומר שהדבר לא ייעשה בצורה הנכונה ויפר זכויות.
מצד שני, אם לא נעשה דבר, אז נשאיר את הזירה לבריוני המקלדת, כפי שהמצב הוא היום.
אם כך חוזרת השאלה – מהו הפתרון?

ובכן, אני רוצה להציע פתרון אחד – אפשר להקים רשת חברתית ישראלית, שתפעל מתוך ישראל ותהיה כפופה לחוקי ישראל, הן לגבי התוכן המפורסם בה והן מבחינת המיסוי. אני חושב שטוב יהיה אם המדינה עצמה תקים את הגוף הזה. נכון, אנשים נרתעים מגופים של המדינה, אבל זה לא חייב להיות כך. סך-הכול, המדינה היא גוף שנועד לדאוג לרווחת תושביה.
גוף כזה יוכל להציע אלטרנטיבה לרשתות החברתיות הקיימות. לא תהיה כאן שום כפייה, והרשתות החברתיות הקיימות יוכלו להמשיך להתנהל כפי שהן – כמובן, גם כאן בכפוף לחוק, שבכל זאת משית כמה הגבלות – אבל תהיה גם אפשרות אחרת. ובגוף החדש, כפי שאני רואה אותו, תהיה התנהלות אחרת. יהיה למי לפנות ובפני מי להתלונן, ויהיה אפשר לערער על ההחלטות המתקבלות. כלומר, הגוף יהיה יותר דמוקרטי, וכן גם מאפשר שיח בריא יותר, לדעתי.
וגם מבחינה פרקטית, אני חושב שהדבר מתבקש. הרי רוב ה'חברים' שלנו ברשתות החברתיות הם ישראלים (או מיהודי התפוצות), האין כך? כמה חברים שאינם כאלה יש למשתמש המצוי? (ודאי, יש יוצאי דופן, אבל אני מדבר על הכלל, וכן הרשת הזו הרי לא תחסום משתמשים מן החוץ). באופן כללי, ניתן לומר, רוב התכתובת היא בעברית.
אם כך, גם מבחינה זו, רשת חברתית ישראלית היא הדבר המתבקש, והיא תוכל רק להועיל. זו הצעתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s