ממשלת בנט, סיכום ביניים

מנסה לעשות סיכום ביניים של השוואה בין הממשלה הזו, של בנט, ובין הממשלה הקודמת, של נתניהו.
זו אמנם ממשלה חדשה, רק כחצי שנה, אבל זה עדיין פרק זמן שניתן לבחינה, ובוודאי עברו 'מאה ימים של חסד'.
ובכן, ממשלת נתניהו, בעיניי, הייתה גרועה למדי. היא לא קידמה הסדר עם הפלסטינים, ויוקר המחייה עלה בה מאוד, במיוחד מחירי הדיור. מלבד זאת, התנגשותו התמידית עם מערכת המשפט ועם התקשורת הייתה לא נוחה ואף מאיימת.
ומה קורה עם הממשלה החדשה?
מהבחינה האחרונה היא בסדר גמור – אין כלל התקפות על המערכת המשפטית ועל התקשורת, יש שיתוף פעולה מלא, ויש שיגידו – הדוק מדי. כלומר – שהתקשורת רק מלטפת את הממשלה הזו. יכול להיות.
אך מה קורה בשתי הגזרות האחרות?
הסכם עם הפלסטינים עדיין לא נראה באופק. אמנם גנץ נפגש עם אבו-מאזן – ועורר בכך תרעומת מגוחכת, כאילו החזיר את ירושלים – אבל זה מעט מאוד. מפלגות השלום הישראליות, מרצ והעבודה, אפילו לא מראות מחשבה בכיוון. תמר זנדברג עסוקה ב'משבר האקלים', ומירב מיכאלי עסוקה בתחבורה, שגם היא הפכה למשברית כאן. אולי אין להאשים אותן, כי אלה חוקי הקואליציה המורכבת ממפלגות ימין ושמאל, אבל בכל מקרה העובדה היא שנושא זה לא מקודם. ואמנם בנט, כנראה, מיישם את שיטת 'צמצום הסכסוך' מבית מדרשו של מיכה גודמן, אבל אלו הם שינויים מזעריים וקוסמטיים, אף כי כמובן הם עדיפים משום דבר, ויש לברך גם עליהם.
ומה עם הצד הכלכלי? נראה שהמצב מחריף – מחירי הדירות עלו בכ-10% בשנה האחרונה, לאחר בלימה מסוימת בשנים הקודמות, אולי הודות לתוכנית 'מחיר למשתכן' של כחלון. אני לא מכיר שום תוכנית בעניין הזה, לא רצינית על כל פנים.
וגם בשאר המשק יש עליית מחירים. בשבוע שעבר חברת אוסם הענקית הודיעה על עליית מחירים נרחבת, ובעקבותיה כנראה ילכו חברות אחרות. לכך נוסיף את גזרות הממשלה בנוגע לכלים חד-פעמיים, מיצים ממותקים, כניסה לתל-אביב ועוד. נוכל אם כך לקבוע שהמצב הכלכלי הורע.
ולבסוף – הטיפול בקורונה. כאן המצב חמור מאוד.
מדיניות נתניהו בנושא הזה הייתה גם היא בעייתית – סגרים, הגבלות, גרעון ענק – שלכל אלה לא בטוח שהייתה הצדקה.
ממשלת בנט, מבחינה מסוימת, מתנהלת בדרך מיטיבה יותר, בכך שהיא שומרת על המשק פתוח, ונמנעת מסגרים ומהגבלות קשות מדי. אבל מצד שני, היא מנהיגה את מדיניות 'התו הירוק', שיוצר אפליה ברורה ובוטה בין אזרחים, מחוסנים ולא מחוסנים, אפליה שאין לה כל הצדקה אפידמיולוגית! דבר הוא פעולה לא דמוקרטית ודיקטטורית. אם נתניהו היה עושה דבר כזה, המחאה הייתה עצומה.
ואין זה דבר קל. מאנשים נמנעות זכויות בסיסיות שלהם, ויש שאיבדו את עבודתם. רבים עוד יותר התחסנו לא מתוך החלטה ושיקול דעת שלהם, אלא מתוך כניעה לאיום, וכדי לקבל את 'התו הירוק' המיוחל. דבר זה עצמו, מבחינתי, מייתר את כל הדיון ופוסל ממשלה זו מעיקרה.
אך בכל זאת אמשיך ואסכם –
התוצאות שהתקבלו לא מחמיאות כלל –
אמנם מבחינת היחס למערכת המשפט ולתקשורת חלה הטבה מוחלטת, אבל בנושא הפלסטיני אין התקדמות כלל, או רק שינוי מינורי, ומבחינה כלכלית חלה הרעה ניכרת. ולבסוף, בנושא הטיפול הקורונה, מתקבלות החלטות שדגל שחור מתנוסס עליהן.
ואחרון אחרון – מבחינת האווירה הציבורית המצב לא השתפר. ביביסטים ואנטי-ביביסטים, כפי שהם נקראים, ממשיכים להתקוטט, ולהם נוספו עתה המחוסנים והלא-מחוסנים, עוד שני מחנות, שאף הם מתקוטטים, בחמת זעם. השנאה לא נעלמה, אלא אף גברה.
הציון, אם כך – נכשל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s