"לאלף את האינסוף" מאת איאן סטיוארט

לאלף את האינסוף/ ביקורת מאת חגי הופר

"לאלף את האינסוף – סיפורה של המתמטיקה" מאת פרופ' איאן סטיוארט (ידיעות, 2012) סוקר את ההיסטוריה של המתמטיקה, למן ימי בבל, דרך היוונים, עובר אצל הערבים ומגיע עד אירופה של העת החדשה, בה המתמטיקה התפתחה ביותר. גם הודו תרמה חלק נכבד במתמטיקה.

לפני זמן מה סקרתי את הספר "היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים", שמאוד אהבתי, אך תמהתי מדוע המתמטיקה נעדרת ממנו כליל. ספר זה משלים את התמונה, ואכן המתמטיקה מצריכה ומצדיקה ספר בפני עצמו.

ועוד, לפני זמן קצר עוד יותר סקרתי את ספרו החדש של סטיוארט "מטמון האוצרות המתמטיים של פרופסור סטיוארט", ואז קיבלתי המלצה על הספר הזה. האמת שראיתי אותו כבר בספריה, אך שמו "לאלף את האינסוף" לא נראה לי מושך, חשבתי שהוא מדבר על התיאוריה של קנטור, ואת זו כבר קראתי בספרו של חיים שפירא, אך עתה התבררה לי טעותי וכי הספר כללי הרבה יותר. מסקנה מתבקשת: הכותרת בעייתית!

ולתוכן הספר: כאמור, ישנה כאן סקירה מלאה, כולל מניין באו לנו הספרות שאנו משתמשים בהן ומתי חדר האפס. עד אמצע הספר, ובהקבלה עד המאה ה-18 לערך, קראתי את הספר בשקיקה והדברים היו מובנים לי לגמרי. אלא שמנקודה זו הדברים התחילו להסתבך, וגם אם הבנתי באופן כללי על מה מדובר, הרי שאיני יכול להגיד שהספר נתן לי הבנה מספיקה או מעמיקה בנושאים האלה. הם פשוט מסובכים מדי! נראה שבכל זאת יש להשאיר את הדבר למומחים, וקשה לעשות פופולריזציה לנושא הזה.

מתמטיקה מרתיעה אנשים רבים. אף שלא נעים לי להודות אודה, כי ברגע שמופיעות משוואות רמת ההבנה שלי יורדת ב-90%. אז כאמור, בתחילה המשוואות פשוטות יותר, אך הן הופכות ליותר ויותר מורכבות.

קראתי פעם כי מו"לים טוענים שכל משוואה שנוספת לספר מורידה אוטומטית את המכירות שלו. בספר זה יש משוואות רבות, אך הדבר מוצדק. לא ניתן לדבר על מתמטיקה ברצינות בלעדיהן. ובכל אופן, כאמור, בשלב מסוים הסתבכתי.

אעיר עוד, כי את רוב הנושאים המוזכרים בספר הכרתי, בין אם זה החשבון האינטגרלי והדיפרנציאלי המוכר לכולם, ובין אם טופולוגיה, המוכרת פחות. ובכל אופן הספר הצליח להוסיף זוויות חדשות. במיוחד חביבות התוספות המפוזרות לאורכו וממוסגרות, בהן מסופר על חיי המתמטיקאים או על התועלת שבתיאוריות המתוארות. יש, אגב, גם כמה נשים לאורך ההיסטוריה שתרמו למתמטיקה, למרות הקושי האובייקטיבי שלהן לקבל השכלה בתחום.

 

לסיכום, מי שרוצה סיכום של המתמטיקה לא יוכל לבקש ספר טוב מזה. אך מי שרוצה להבין באמת על מה מדברים במתמטיקה המתקדמת יצטרך, לדעתי, להירשם בחוג המתאים באוניברסיטה הקרובה.

%d7%9c%d7%90%d7%9c%d7%a3-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a3

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s