"עקבים בחול"/ מאת צפורה לביא

עקבים בחול/ ביקורת מאת חגי הופר

"עקבים בחול" (מבוסס על סיפור אמיתי) מאת צפורה לביא, אסיף, 2013, 159 עמ'.

גילוי נאות: את ציפי לביא אני מכיר מקבוצת ספרים בה שנינו חברים.

הספר "עקבים בחול" הוא סיפור חיים אישי של אימה של המחברת, צפורה לביא, אך הוא משתמש בשמות בדויים. הסיפור עוקב אחר עלייתם של אדלה ובעלה שבתאי מוורשה לארץ ישראל, כשרוב הסיפור מתרחש בארץ ומתאר את הקליטה בה וההשתקעות בה.

שם הספר, "עקבים בחול", הוא קולע מאוד לדעתי. הביטוי המוכר הוא "עקבות בחול", אך כאן על ידי שינוי קטן מתקבלת משמעות גדולה. שכן עקבים מסמלים משהו תרבותי, כמו אותה תרבות מפוארת של ורשה שממנה באה אדלה, והחול הוא טובעני וקשה, כמו ארץ ישראל על קשייה הרבים העומדים בפני כל עולה. זהו, אם כן, דימוי מושלם של העלייה ארצה.

הסיפור עצמו, כאמור, מתרכז בארץ. הוא מחולק לפרקים קצרים בדרך כלל, כשבכל פרק מסופר פרט נוסף בסיפור החיים. השפע הוא גדול. סיפור אחד שהדהים אותי הוא סיפור החלפתם של שני התינוקות בבית החולים. לא ייאמן שדבר כזה יכול לקרות, אבל המציאות עולה על כל דמיון. ומזל שהאימא שמה לב לכך מיד – פרט שלא צריך להפתיע אותנו.

סיפור אחר מותח במיוחד מופיע לקראת סופו של הספר, ובו בעקבות מותה של זקנה נכה אחת נפתחת חקירת רצח, ובה גם נחקרים שבתאי ואדלה, שהיו בקשר עם אותה זקנה. נשמע לא מחשיד במיוחד, אבל מה לעשות שביום המוות אדלה התגנבה לביתה של הזקנה בלי לומר לאיש, מסיבות שיתבארו למי שיקרא בספר.

כל הסיפור מובא באופן אישי מאוד וקרוב מאוד ולכן הוא יוצר הזדהות מיידית. לפעמים אפילו הרגשתי נבוך במקצת לפלוש כך לחייהם של אחרים (אבל זה היה בעיקר בהתחלה, אחר כך התרגלתי וזה עבר לי). בנוסף לכך, יש כאן ערך מוסף של היכרות עם העלייה ארצה ועם הקשיים של העולים. זאת מעבר לסיפור היפה והעשיר.

לכן כל מי שמחפש סיפור אישי טוב, סיפור מהחיים, הספר הזה בשבילו.

בעיניי יפה גם עצם המעשה, שבת מספרת את סיפור אימה ומשאירה מזכרת ממנה בעולם, מעין "עקבות בחול" (הפעם באיות כזה).

עקבים בחול

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s