"היוצאים"/ מאת פאראנאק מרגוליס

היוצאים/ ביקורת מאת חגי הופר

"היוצאים – מדוע דתיים עוזבים את הדת וכיצד להתמודד עם האתגר" מאת פאראנאק מרגוליס, סלע מאיר, 2017, 442 עמ'.

לפני כמה ימים קראתי פוסט בפייסבוק שמשווה בין ספר זה, היוצאים, ובין ספרה של פוריה גל גץ, הדתל"שים. ספר זה, נאמר שם, מתנשא ופטרוני, בעוד ספרה של גץ, דתל"שית בעצמה, מנסה להתייחס לתופעה מעיניי הדתל"שים עצמם ועושה זאת באהדה ובלא שיפוט. אני מסכים עם הביקורת הזו ולמען האמת אין לי הרבה מה להוסיף עליה, אך אומר בכל זאת כמה מילים.

מרגוליס ראיינה כעשרים רבנים, ועוד דמויות רבות המופיעות לאורך הספר, וניכר שהושקעה בספר עבודה רבה. ובכל זאת, מעט מאוד ניתן ללמוד ממנו על היוצאים עצמם. מה שכן הספר מתייחס אליו הוא אופני חינוך ועיצוב עצמי וקהילתי שיחזקו את הדתיות. במובן הזה, היוצאים נראים רק מעין דבר להיתלות בו וכלל לא ניכר שאכפת לה מהם באיזושהי צורה. אולי בבחינת "היוצא מן הכלל לא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד על הכלל יצא".

דבר שני, מרגוליס עושה רדוקציה מתנשאת של מניעי העזיבה למניעים רגשיים בעיקר. ומניין לך שהמניעים הם בעיקר רגשיים? לא הוצג כל מחקר בנושא. וגם קשה לבדוק זאת, כי בעצם המניעים הרגשיים, האינטלקטואליים והאחרים משולבים זה בזה. כן יש חלק על הפקפוק האינטלקטואלי, אך לא נאמר בו הרבה ושוב עיקר הדברים הוא חיזוק החינוך, כמו ההמלצה הוותיקה לאפשר לשאול שאלות. וגם כך היא רואה רובד זה כמשני.

אז צר לי לאכזב את הכותבת, אבל היוצאים בשאלה שאני מכיר, ואני מכיר כמה – ואני אחד מהם – לא נופלים לקטגוריות שהיא הציבה. לא הכו אותנו ולא העליבו אותנו. אלא פשוט כשהגיע הרגע בו אדם עומד על דעתו הגענו למסקנה שאיננו מאמינים בדרך זו, סיפורי האגדות שסיפרו לנו מילדותנו איבדו מקסמם. כך לפחות אצלי ואצל כמה ממכריי. אולי יש אחרים שכן מתאימים לקטגוריות של הכותבת, אבל איני יודע עד כמה תופעה זו מרכזית.

אבל בספר זה הגישה המתנשאת והפטרונית, שלא לומר מדושנת העונג, מצויה כבר במינוח. לחילוניות "מידרדרים", לא חלילה בוחרים בחירה מושכלת ולגיטימית, וזוהי "קטסטרופה" וכן הלאה. זה תמיד מפתיע אותי. כי אם כבר מספר שנים די רב יש נכונות עקרונית ועידוד ל"שאלת שאלות", אז תהיו בנויים לכך שהתשובות יכולות להיות לכאן או לכאן. אחרת זה משחק מכור.

וזה חבל, כי כאמור, כספר הנחיה כללי לשיפור החינוך הספר הזה מחזיק בערכים נכונים ויפים, של הפגנת אהדה, של עידוד, של קבלה והכלה וכן הלאה. רק נקודת חיסרון בולטת אחת לו – היחס ליוצאים, באופן פרדוקסלי בדיוק מה שהספר שם לנגד עיניו לדון בו!

 

לסיכום, אנשי חינוך דתיים אולי יוכלו לשאוב מהספר הזה כמה תובנות, אך בכל מה שנוגע לתיאור תופעת היוצאים הספר הזה נוחל כישלון חרוץ. למעשה, אף לא קראתי אותו עד הסוף ברצף, אלא בשלב מסוים התחלתי לקרוא בדילוגים ניכרים, כי כמה אפשר לקרוא מההטפות המתייפייפות האלו? ועוד אומר, ספרים עשויים לעורר מספר רב של רגשות ותחושות, פליאה, מתח, שמחה וכן הלאה. הפעם, לא נעים להודות, לפרקים התחושה שליוותה אותי הייתה גועל.

אסיים בהפניה לעבודה שאני בעבר כתבתי על הנושא ומצויה ברשת: "אנו הקונוורסטיביים – טיוטה למנשר הגדרת זהות של העוזבים את הדת בישראל".[1] שם תמצאו הפניות לספרות ענפה, הנעדרת מספרה של מרגוליס.

[1] כאן: https://www.hofesh.org.il/yodea_lishol/conversatives.html

היוצאים

2 מחשבות על “"היוצאים"/ מאת פאראנאק מרגוליס

  1. ספר נפלא ביותר מלא בחוכמת חיים, יועד לעזור להורים ומחנכים דתים לא לעשות שגיאות טפשיות שיגרמו לעזיבת הדת, ולא שופט כלל את מי שעזב את הדת.
    נשמע ביקורת של אדם מתוסכל שיש לו בעיה רגשית עם הדת ואולי גם עם דתים- ורק שהוא לא מודע לה . (אז אולי תקרא יותר בענווה את הספר ותלמד על עצמך!)
    אלו שעוזבים את הדת בגלל בעיות אנטלקטואליות וזה או בגלל שהוא לא למד מספיק את הספרות הענפה של היהדות או בגלל שהוא בעצמו מתנשא לחשוב שהוא חכם יותר מכל, ואין בו מספיק ענווה והקשבה לאחר. (איך שהוא אף אחד לא חבר לרופא ויקשה עליו קושיות כי הוא יודע שהוא למד 8 שנים רפואה וכנראה שהוא מבין יותר, אבל ביהדות כל אחד רק טעם קצת כבר חושב את עצמו למבין. לך תלמד בישיבה ביסודיות 8 שנים ואז תבוא בטענות.)

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s