"קסם המציאות"/ מאת ריצ'רד דוקינס

קסם המציאות/ ביקורת מאת חגי הופר

"קסם המציאות – איך אנחנו יודעים מה אמיתי ומה לא" מאת ריצ'רד דוקינס, איורים מאת דייב מק'קין, מאנגלית עמנואל לוטם, כז"ב דביר, 2016, 271 עמ'.

זהו ספר המיועד לבני הנוער, שבא להציג את המיתוסים מצד אחד, ואת – בעיקר – המדע של הדברים מצד שני.

הכותב הוא ריצ'רד דוקינס הנודע, פרופסור לביולוגיה ואתאיסט מוביל.

בפרק הראשון הוא מחלק את המילה קסם לשלושה מובנים: העל-טבעי, קסם במה וקסם פיוטי. המיתוסים לרוב משתמשים בקסם העל-טבעי, בעוד למדע יש קסם פיוטי, קסם המציאות כפי שהיא באמת פועלת, וקסם זה אפילו עדיף.

כך, דוקינס עובר על נושאים שונים: מי היה האדם הראשון? למה יש כל כך הרבה מינים שונים של בעלי חיים? ממה עשויים דברים? למה יש יום ולילה, חורף וקיץ? מהי השמש? מהי הקשת בענן? מתי ואיך הכול התחיל? האם אנו לבדנו? מהו רעש אדמה?

בכל אחד מהנושאים האלה הוא מקדים מה יש למיתוסים שונים – כולל זה העברי – לומר בנושא, ואחר-כך אומר מה היא התשובה "באמת", על פי המדע.

יוצא דופן הוא פרק הכימיה – "ממה עשויים דברים? – שכאן לא נכתבו מיתוסים, מכיוון שהדבר לא משך את תשומת לב הקדמונים, שלא היו להם טלסקופים ומיקרוסקופים. ההתייחסות הראשונה לנושא היא החלוקה לארבעת היסודות, אצל היוונים, אך גם אצל הסינים ועוד. ודמוקריטוס היווני אף הגה את רעיון האטום.

את הספר חותמים שני מאמרים כלליים – למה קורים דברים רעים? ומהו נס? ושוב מעומתות כאן התפיסות המיסטיפיקטיביות לאלו המדעיות.

זהו, אם כך, ספר מבוא מצוין הן לנושאים העיקריים של המדע והן לחשיבה ביקורתית, וכן אפשר לראותו כהכשרה לאתיאיזם בוגר. לו היה לי ילד בגיל ההתבגרות, הייתי שמח אם היה קורא בספר זה והייתי ממליץ לו על כך.

ולמה אני קראתי? טוב, יש לי הרבה תירוצים. לא היה לי משהו אחר לקרוא. הספרים שחיפשתי בספרייה לא נמצאו וספר זה הציץ עליי ממדף התצוגה. ספר אחר של דוקינס, "ההצגה הגדולה בתבל" – איני מצליח להשיג אותו. וגם – אמנם הספר לא חידש לי הרבה, אבל הוא עדיין די מעניין גם לאדם הבוגר.

לכל אלו יש להוסיף את האיורים היפים של דייב מק'קין המשובצים בספר האלבומי הזה.

 

שורה תחתונה: מומלץ לנוער בעיקר.

קסם המציאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s