על – קריאת ביניים – מדריך קצר לימי הביניים במערב

קריאת ביניים – מדריך קצר לימי הביניים במערב, מאת אביעד קליינברג.
הוצאה עצמית (?), 2020, 215 עמ'.

כפי שאומרת כותרת המשנה, זו סקירה קצרה ותמציתית של האירועים החשובים שאירעו בימי הביניים בארצות המערב. אביעד קליינברג, פרופ' להיסטוריה, מתחיל את סקירתו במאה השנייה, שעוד שייכת לעת העתיקה, ומסיימה במאה ה-15, עם תחילת העת החדשה.
כל פרק מוקדש למאה אחת, ובסיומו – סיפור קצר ואופייני מהתקופה. התמציתיות הרבה לא מאפשרת העמקה מספקת, אבל כן קליינברג מספק כמה קווים כלליים וזרמי עומק. אבל בעיקר, כאמור, זו סקירה כללית. כך שאם חשקתם לדעת משהו על הממלכה הקרולינגית או על כיבושי פרידריך ברברוסה, בצד המדיני, או על ההבדל בין תנועת המינות הקאתרית לבין זו הוולדנזית, בצד הדתי – זה הספר בשבילכם.

אם להוסיף כמה מילים משלי – נראה ששני אלה – השלטון המדיני והכנסייה – הם הכוחות המרכזיים השולטים בכל ימי הביניים. השלטון המדיני עם כיבושיו ומלחמותיו הבלתי פוסקות, והכנסייה עם מאבקי כוח משל עצמה – למן מסעי הצלב ועד רדיפת המינים. עולם כמנהגו נוהג. ושני כוחות אלה גם נלחמו בינם לבין עצמם, למן ההליכה לקנוסה ועד, מאוחר יותר, סיפור ייסוד הכנסייה האנגליקנית.
ואולם, התקיים גם כוח שלישי, שנראה מינורי – הוא כוח ההשכלה, שתפס תאוצה עם ייסוד האוניברסיטאות במאות ה-12 וה-13, ועם תרגומים מהכתבים היווניים באותו הזמן, תחילה מהמקור המתווך הערבי, ולאחר מכן גם מהמקור היווני עצמו.
אני סבור שכוח זה הוא שאחראי ליציאה מחשכת ימי הביניים (מושג שאני ממשיך לאחוז זו, למרות ההסתייגויות) לאור של העת החדשה. אמנם, בימי הביניים קידשו את אריסטו ובעת החדשה התחילו להתנער ממנו, אך עדיין ההשכלה המבוססת על אריסטו הייתה הבסיס. ואמנם בימי הביניים האוניברסיטאות נשלטו פחות או יותר על-ידי הכנסייה, ואנשי דת נוצרים היו עיקר הלומדים בהן, אך שוב, זה היה הבסיס ממנו התקדמו בהמשך.
כך קרה שכוח, שנראה בהתחלה מינורי, הוא זה שהפך ושינה את העולם.

הספר ייצא בהוצאה עצמית, כנראה – עם אותו לוגו של שלד-חתול שהופיע גם בספרו הקודם של קליינברג 'מדריך לחילוני'. אני אהבתי את שני הספרים האלה שיצאו בהוצאת החתול הגרום הזו ואני ממליץ עליהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s